هوش مصنوعی جمنای گوگل یا همان Google Gemini که به صورت “جِمِنای” خوانده می‌شود یکی از جدیدترین و قدرتمندترین هوش مصنوعی‌های چند وجهی است که توسط  DeepMind گوگل توسعه یافته و برای اولین بار در کنفرانس I/O درسال 2023 معرفی شده است این هوش مصنوعی درصدد آن است که سرویس‌ها و محصولات گوگل را ارتقا دهد.

هوش مصنوعی جمنای چیست؟

هوش مصنوعی جمنای ((Google Gemini مجموعه ایی از مدل‌های زبانی بزرگ  (LLM) است که توانایی درک متن، تصویر، صدا و ویدئو را دارد. این هوش مصنوعی قابلیت حل و تکمیل مسائل ریاضی، فیزیک، زبان های برنامه نویسی وهمچنین مسائلی در سایر رشته ها را دارد. منظور از چند وجهی بودن هوش مصنوعی جمنای دقیقا همین قابلیت درک و تحلیل گسترده و حتی گفتگو راجع به موارد گفته شده است.

انوع مختلف هوش مصنوعی جمنای:

اولین نسخه جمنای با نام Gemini 1.0 که تحت عنوان یک مدل انعطاف‌پذیر معرفی شد می‌تواند روی هر نوع دستگاهی اجرا شود، به همین علت، درسه اندازه نانو، پرو واولترا عرضه شده است.

Gemini Nano

این نوع از این هوش مصنوعی مناسب برای دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های همراه و تبلت‌ها است و به صورت آفلاین هم قابل استفاده می‌باشد. از قابلیت های این نوع می‌توان به ترجمه متن‌های ساده،خلاصه سازی متن‌ها و پاسخ به سوالات ابتدایی اشاره کرد.

Gemini pro

این نوع ازهوش مصنوعی جمنای مناسب برای لپ‌تاپ‌ها و کامپیوتر‌های شخصی است. مزیت‌های این نوع نسبت به حالت قبلی آن است که می‌تواند متن‌های طولانی‌تری را ترجمه و به خلاصه سازی متن‌های بلند بپردازد پاسخ به سوالات پیچیده‌ترجزو ویژگی‌های این نسخه است. از دیگر قابلیت های این نوع می‌توان به کد نویسی در حجم محدود نیز اشاره کرد.

Gemini Ultra

در میان این مجموعه شاهد تواناترین و قدرتمندترین مدل هوش مصنوعی هستیم و آن جمنای اولترا است. این نوع از هوش مصنوعی جمنای گوگل مناسب برای سرور‌ها و مراکز داده است. ترجمه متن‌های بسیار طولانی، خلاصه سازی و همچنین تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از دیتاها، پاسخ به سوالات چالشی و کد نویسی در حجم بالا از ویژگی های باورنکردنی و قابلیت فوق العاده بالای نوع سوم یعنی جمنای اولترا است.

اینکه از کدام نوع استفاده کنید کاملا شخصی و بسته به نیاز شماست اگر به یک دستیارساده برای انجام کار‌های روزمره خود نیاز دارید قطعا نسخه نانو می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

قابلیت‌ها و نقاط قوت هوش مصنوعی Gemini چیست؟

  • چندوجهی بودن جمنای یکی از تفاوت‌های اصلی آن با دیگر هوش مصنوعی‌ها است. این ویژگی را می‌توان در طیف وسیعی از کا‌رها به کار برد. برای مثال ترجمه و خلاصه سازی متن‌ها، تولید محتوا،پاسخ به سوالات، تجزیه وتحلیل انواع داده‌ها و کد نویسی از انواع وظایفی است که هوش مصنوعی جمنای به بهترین نحو ممکن ازعهده آن برمی‌آید.
  • قابلیت یادگیری از دیگر ویژگی‌های خوب این هوش مصنوعی است. از آنجایی که مدام خود را ارتقا میدهد و امکانات خود را بهبود می‌بخشد می‌توان امیدوار بود در آینده نزدیک به یکی از پرکاربردترین و پرمخاطب ترین هوش مصنوعی‌ها تبدیل شود.
  • دسترسی آسان به این هوش مصنوعی متناسب با نیازهای شخصی و زمینه فعالیت شخص از جمله عواملی است که آن را به یک هوش مصنوعی پرکاربرد تبدیل کرده است. دسترسی به سه نسخه نانو، پرو واولترا می‌تواند هر فعالیتی را تحت پوشش قراردهد و مناسب با آن فعالیت، به انتخاب یکی از این سه نسخه پرداخت.
  • کد نویسی پیشرفته به زبان‌های محبوب مانند Java,C++,Go و همچنین درک آنها یکی از ویژگی‌های شاخص این هوش مصنوعی است که می‌تواند موتوری برای سیستم های “کدنویسی پیشرفته” باشد.

هوش مصنوعی Gemini  یا GPT ؟ کدام بهتر است؟

تنها جایی که GPT-4  از جمنای اولترا بهترعمل کرده است در زمینه “استدلال عقلانی” یا همان HellaSwag Reasoning  است این در حالی است که در سایر زمینه‌ها جمنای اولترا عملکرد بهتری نسبت به  GPT-4داشته است.

این نکته قابل ذکراست که هرچند GPT-4 چند وجهی است اما فقط قابلیت درک متن و تصویر را دارد این در حالی است که gemini می‌تواند به پردازش متن، عکس، صدا و ویدئو به طورهمزمان بپردازد.

در جدول زیر می‌توانید تفاوت‌های بیشتری از Gemini  و GPT-4 را مشاهده کنید:

 

gemini GPT-4
مدل

چند وجهی مبتنی بر صدا،تصویر،ویدئو و صوت

یک مدل زبان فقط متنی

رابط چت بات

Bard

ChatGPT

توسعه دهنده

Google DeepMind

OpenAI

قابلیت‌های زبانی

پشتیبانی از 100 زبان

پشتیبانی از 26 زبان

 

در این مقاله سعی کردیم به صورت خلاصه و کاربردی در مورد هوش مصنوعی جمنای، ویژگی‌ها و همچنین تفاوت‌های آن با GPT-4 به شما توضیح دهیم. امید است مقاله “هوش مصنوعی جمنای” برای شما مفید بوده باشد.

کاربران گرامی در صورت وجود هرگونه سوال می‌توانید در قسمت کامنت‌ها آن را عنوان کرده و در همین بخش پاسخ پرسش خود پیگیری کنید.